Schron przeciwlotniczy

muzeum I i II wojny światowej

Schron pod biurowcem Pledanu ?

Tak, gdy w latach 50 XXwieku powstawał nowy biurowiec Zakładów Przemysłu Wełnianego Pledan, podjęto decyzję aby pod biurowcem zbudować schron przeciwlotniczy dla dyrekcji i najważniejszych urzędników administracji.

Schron był wyposażony w dwoje drzwi betonowych gazoszczelnych pomiędzy którymi znajdowała się śluza do odkażenia przybywających ludzi.

Zaprojektowano i zbudowano wyjście ewakuacyjne w kierunku dzisiejszego budynku Galerii Pledan(obecnie wyjście jest nieczynne). Dodatkowo wyposażono w obiekt w węzeł sanitarny z prysznicem. Do dyspozycji było jedno duże pomieszczenie dla ludzi, oraz zaplecze zarządzania kryzysowego z bezpośrednią linia telefoniczną do Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej(PZPR) w Bielsku-Białej. Obiekt był wyposażony w wentylacje i zespół filtrów, akumulatorowe zasilanie awaryjne.

Ciekawostką jest to, iż budynek biurowca  jest tak skonstruowany aby podczas bombardowania  zawalić się w taki sposób aby gruzy budynku stanowiły dodatkową osłonę schronu.

Schron był w stanie gotowości aż do 1989 roku.

 

Jaką funkcję obecnie pełni schron ?

Dzięki staraniom Stowarzyszenia "Barwa i Broń -Schron 1945" obecnie schron stanowi muzeum I i II wojny światowej. Znajdują się tutaj oryginalne eksponaty z tamtych czasów.

 

Obecnie Muzeum jest otwierane tylko podczas "Skoczowskich Nocy Muzeów"

 

 

 

Poniżej kilka zdjęć z muzeum:

 

Plan Galerii

RegulaminHotSpot

Regulamin Galerii

Polityka Prywatości

Galeria Pledan

43-430 Skoczów, ul. Fabryczna 9

e-mail .: info@pledan.pl  www.pledan.com.pl 

tel. 33 445 40 02